Při žádosti o půjčku nebo jakoukoliv jinou službu se vám může stát, že vaše žádost bude zamítnuta kvůli zápisu v registru dlužníků. Jak se s touto situací vypořádat?
Při žádosti o půjčku nebo jakoukoliv jinou službu se vám může stát, že vaše žádost bude zamítnuta kvůli zápisu v registru dlužníků. Jedním z nich je i zájmové sdružení právnických osob s názvem Solus. Toto sdružení spravuje jakýsi seznam dlužníků a neplatičů. Jejich hlavním cílem je varovat velké společnosti před problémovými lidmi, kteří neplatí své účty včas nebo v horším případě vůbec. Název SOLUS vznikl jako zkratka z počátečních písmen názvu „Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům“. Z názvu je tak zcela patrné o co se jedná. Ocitnout se v něm můžete i pouhou banalitou, jako je pozdní zaplacení účtu za telefon.
Mezi členy tohoto sdružení patří mimo jiné většina bank a nebankovních společností. Těmi největšími jsou například Komerční banka nebo Home Credit. Dále s ním spolupracuje většina mobilních operátorů, což je jedna z nejčastějších příčin zápisu. Kompletní seznam členských společností naleznete na stránkách Solusu.
Pokud si nejste jisti, zda jste se do tohoto seznamu neplatičů dostali nebo si nejste vědomi, kvůli čemu se v něm nacházíte, tak můžete zažádat o jeho výpis. To lze hned dvěma způsoby:
- Písemně zažádat o výpis z registrů Solus. Tuto možnost mohou využít právnické osoby a fyzické osoby jak podnikající, tak i nepodnikající.
- SMS výpis přes mobilní telefon pomocí přiděleného kódu SIN.
- Pomocí aplikace pro mobilní telefony se systémem Android, která umí sama sestavit objednací SMS a přehledně zobrazit a uložit příchozí informace.
Všechny možnosti jsou zpoplatněny.
Stávají se i případy, kdy vám společnost sdělí, že s vámi neuzavřou smlouvu kvůli zápisu v Solusu. Může se však jednat o administrativní chybu. Proto je dobré si tuto informaci prověřit výpisem.
Vymazání z registru Solus
Pokud jste již splatili všechny dluhy, tak budete po uplynutí tří let automaticky vymazáni z databáze. Dřívější vymazání z registrů lze provést po vzájemné domluvě se sdružením nebo pomocí soudního jednání.